„Skarby europejskiej kultury tradycyjnej” wystawa Muzeum Etnograficznego

„Skarby europejskiej kultury tradycyjnej” wystawa Muzeum Etnograficznego

wpis w: Wydarzenia | 0

„Skarby europejskiej kultury tradycyjnej” to wystawa prezentująca 91 zjawisk z zakresu niematerialnego dziedzictwa kulturowego, pochodzących z 28 krajów europejskich i wpisanych na Listy światowego dziedzictwa niematerialnego UNESCO 

Konwencja UNESCO dotycząca niematerialnego dziedzictwa kulturowego odnosi się do współcześnie praktykowanych zjawisk kulturowych przekazywanych z pokolenia na pokolenie takich jak przekazy ustne, sztuki widowiskowe i tradycje muzyczne, zwyczaje, obyczaje i obchody świąteczne, i inne.

Ekspozycja ma cSkarby e.k.t. 034 (Small)harakter multimedialny, składają się na nią prezentacje planszowe, filmy, fotografie, a jej dopełnienie stanowią eksponaty ilustrujące niektóre przedstawione zjawiska.
Zobaczyć można m.in. stroje kobiece z Bułgarii, Węgier i Laponii, ceramikę rumuńską z Horezu, maski karnawałowe z Binche w Belgii i z Imst w Austrii, pierniczki z Chorwacji, fujary ze Słowacji, paszport, dyplom i różaniec pielgrzyma do Santiago de Compostela.

Wystawa pod patronatem honorowym UNESCO, Polskiego Komitetu do spraw UNESCO oraz Narodowego Instytutu Dziedzictwa.

Miejsce wystawy: Muzeum Etnograficzne we Wrocławiu, ul.            R. Traugutta 111/113

Wspomniane maski karnawałowe z Imst pochodzą ze zbiorów Muzeum Haus der Fastnacht, w Imst, w Tyrolu,

a udostępnione zostały dzięki uprzejmości Konsula Honorowego Austrii we Wrocławiu dr Edwawernisaż_skarby19 (Small)rda Wąsiewicza.