Finał konkursu: Austria – kraj i mieszkańcy

wpis w: Patronaty, Wydarzenia | 0

WYNIKI FINAŁU XXIII edycji ogólnopolskiego  konkursu „Austria – kraj i mieszkańcy”   zorganizowanego 29.09.2020 r. w ramach  „20 Wiosny Austriackiej jesienią”  przez Wojewódzką  Bibliotekę Publiczną  w Opolu – Bibliotekę Austriacką.  

Do półfinału konkursu „Austria – kraj i mieszkańcy” przystąpiło 18 osób z 25 zakwalifikowanych uczestników I etapu konkursu.  I etap konkursu przeprowadzono w dniu 03.03.2020. Wzięło w nim  601 osób z 53 szkół  różnych typów z terenu 7 województw. Zaplanowany pierwotnie  na 7.04.20 r. w ramach “20 Wiosny Austriackiej”  półfinał i finał konkursu został przesunięty ze względu na sytuację pandemiczną.

Do finału zakwalifikowało się 11 osób. Finaliści najpierw odpowiedzieli ustnie na 4 pytania z wylosowanego zestawu pytań oraz zaprezentowali wybraną prze siebie postać związaną z Austrią. Zadania konkursowe przygotowały i poprowadziły Monika Wójcik-Bednarz,  Joanna Waleska i Sylwia Pietruszka, a wypowiedzi oceniła komisja w składzie: Violetta Łabędzka – zastępca dyrektora  Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Opolu (przewodnicząca komisji), dr Małgorzata Jokiel  z Germanistyki Uniwersytetu Opolskiego, Daria Ogon, przedstawicielka Biura Podróży „Almatur” w Opolu, sponsora głównej nagrody konkursu oraz dr Edward Wąsiewicz, Konsul Honorowy Republiki Austrii we Wrocławiu, który ufundował nagrody dla laureatów 2 i 3 miejsca w konkursie.

Laureatem XXIII edycji ogólnopolskiego  konkursu „Austria – kraj i mieszkańcyzostał BARTOSZ FOPKE, uczeń Zespołu Szkół Elektrycznych w Opolu, zdobywając w nagrodę  – wycieczkę weekendową do Wiednia ufundowaną przez Biuro Podróży Almatur w Opolu.

Drugie miejsce zajął  MAREK GOŁBA, uczeń Zespołu Szkół DGiL w Jarosławiu , natomiast  trzecie miejsce zajęła NATALIA DYCZYŃSKA, uczennica Zespołu Szkół Rolniczych w Namysłowie. Obydwie osoby otrzymały nagrodę w postaci czytnika do e-booków ufundowanego przez Konsula Honorowego Republiki Austrii we Wrocławiu, dr Edwarda Wąsiewicza.

Komisja przyznała także  trzy wyróżnienia za najciekawszą prezentację o Austrii, którą otrzymały: Paulina Rabczak  z IX LO w Rzeszowie (Hedy Lamrr),  Agnieszka Dudek z PLO nr 9 w Opolu (Gustav Klimt) oraz Zuzanna Maziarz z Zespołu Szkół Rolniczych w Namysłowie (Ingeborg Bachmann).

Laureatom gratulujemy! Wszyscy finaliści i półfinaliści otrzymali dyplomy i nagrody rzeczowe (książki i drobne upominki ufundowane przez Almatur Opole).

Organizator: Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Opolu – Biblioteka Austriacka  pl. Piłsudskiego 5, 45-706 Opole Tel. 77 47 47 085, e-mail:ba@wbp.opole.pl.  www.wbp.opole.pl

laureaci Komisja konkursu lauraci XIII konkursu o Austrii 2020