W dniu 9 stycznia 2017 r. w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Opolu miało miejsce otwarcie wystawy „Lessing przedstawia Lessinga”. Zdjęcia Ericha Lessinga, jednego z najwybitniejszych austriackich fotografów, obiegły świat. Do dziś uważa się go za kronikarza powojennej historii świata. Jego legendarne zdjęcie, zrobione w dniu podpisania Austriackiego Traktatu Pokojowego (15 maja 1955 r.), stało się ikoną nowej, współczesnej Austrii, odbudowującej swoją demokratyczną państwowość, w co Lessing osobiście się angażował.
Lessing urodził się w 1923 roku w Wiedniu, w żydowskiej rodzinie. Narastające prześladowania Żydów w Austrii zmusiły go do opuszczenia kraju. Zdołał wyemigrować do Palestyny, gdzie pracował w kibucu i jako taksówkarz. Jego matka pozostała w Wiedniu i ostatecznie została zamordowana w Auschwitz.
Po powrocie do Austrii w 1945 roku zaczął pracować jako fotoreporter dla Associated Press, został też członkiem prestiżowej agencji fotograficznej Magnum Photos. W 1956 roku dokumentował rewolucję węgierską.
Siedemdziesiąt lat po zakończeniu II wojny światowej, Muzeum Żydowskie w Wiedniu zaprosiło jego córkę, Hannę Lessing, sekretarz generalną Austriackiego Funduszu Narodowego, aby dokonała osobistego wyboru fotografii ojca na wystawę poświęconą Wiedniowi i powojennemu światu.
Projekt „Lessing przedstawia Lessinga” to intymne spojrzenie na dorobek wybitnego austriackiego fotografa – od fotoreportaży politycznych aż po prace dotąd nigdy nie pokazywane, takie jak cykl „Dziewczyny lat 60.” o wyborach Miss Polski w latach 60. ubiegłego wieku, zdjęcia belle femme na plaży w Cesenatico we Włoszech, czy zmysłowe ujęcia striptizerek.
Wystawa zorganizowana przez Wojewódzką Bibliotekę Publiczną w Opolu- Bibliotekę Austriacką ze zbiorów Muzeum Żydowskiego w Wiedniu, przy współpracy z Konsulatem Austrii we Wrocławiu i Austriackim Forum Kultury w Warszawie.
Autor zdjęć z wernisażu: opolski fotograf Jerzy Stemplewski